کارگو - Cargo - چیست؟

کارگو (Cargo) چیست؟
واژه انگلیسی "Cargo" به معنی "محموله" و "بار" است و معمولا به حمل و نقل کالاهای تجاری برای صادرات و واردات از طریق خطوط و شرکت‌های هوایی، کارگو گفته می‌شود.
 قوانین بار همراه مسافر هواپیما سپهران
در سفرهای هوایی میزان بار مجاز همراه مسافر که به ازای آن هزینه اضافه دریافت نمی شود در دو قالب بار در قسمت کابین که بالای سر صندلی مسافران قرار دارد و قسمت بار هواپیما قابل حمل است. مقدار بارهای داخل کابین و قسمت بار هواپیما با توجه به شرکت هواپیمایی، مسیر و نوع کابین (بیزنس یا اکونومی) متغیر است و لازم است قبل از خرید بلیط حتما این قوانین را مطالعه کنید. البته این موضوع را نیز مد نظر داشته باشید که اغلب ایرلاین ها بارهای بیش از حد مجاز را نیز به واسطه دریافت هزینه آن تقبل می‌کنند اما در صورتیکه سفر خارجی داشته باشید هزینه آنها بعضا آنقدر زیاد است که ممکن است شما را از به همراه بردن برخی وسایل منصرف کند. بیشتر ایرلاین‌ها دارای 2 نوع کلاس پروازی اکونومی و بیزینس هستند، اما از آن‌جا که هواپیمایی سپهران خیلی جوان است هنوز کلاس‌های مختلف پرواز ایجاد نکرده است، در نتیجه قوانین حمل بار آن در هر پروازی یکسان و به صورت زیر است:

نوع پرواز

کلاس پروازی

میزان بار مجاز (چمدان)

داخلی

همه شناسه نرخی (کلاس)

20 کیلوگرم

خارجی

همه شناسه نرخی (کلاس)

30 کیلوگرم

شرکت هواپیمایی سپهران علاوه بر بار تحویلی به عنوان چمدان یا جامعه دان مقداری نیز به عنوان بار دستی در نظر گرفته است که مسافر می‌تواند به صورت رایگان به داخل کابین ببرد. البته حمل بار دستی نیز دارای قوانین مخصوص به خود می‌باشد که در جدول زیر آمده است:

نوع پرواز

کلاس پروازی

میزان مجاز بار دستی

ابعاد بار دستی داخل کابین

پرواز داخلی و خارجی

عادی و کامفورت

5 کیلوگرم

40 × 55 × 23 سانتی متر
به طور کلی از 115 سانتی متر تجاوز نکند.

به یاد داشته باشید، تمام وسایلی که می‌توانید به داخل کابین هواپیما ببرید باید دارای لیبل بار دستی باشد که نشان دهد این بار مورد بازرسی قرار گرفته و می‌تواند وارد کابین هواپیما شود. لیست اقلام قابل حمل به داخل کابین را می‌توانید در جدولی تحت همین عنوان در ادامه مقاله مشاهده کنید.

مقدار بار مجاز و اضافه بار
هواپیمایی سپهران فقط یک کلاس پروازی دارد و مسافران می‌توانند حداکثر ۵ کیلوگرم وسیله را به عنوان بار دستی در پرواز‌های داخلی و خارجی با خود به داخل هواپیما ببرند. همچنین ابعاد وسایل شما نباید بیشتر از ۱۱۵ سانتی‌متر باشد.
در آن سو، بیشترین حجم بار مجاز برای پرواز‌های داخلی، ۲۰ کیلوگرم و برای پرواز‌های خارجی، ۳۰ کیلوگرم است. در صورتی که اضافه بار داشته باشید، هزینه آن را باید بعد از وزن‌کشی به صورت جداگانه پرداخت کنید؛ معمولا این هزینه برابر یک درصد از قیمت کل بلیط در همان سفر به ازای هر کیلوگرم است. در پرواز‌های خارجی هم اضافه بار را بعد از بررسی ابعاد، بر اساس مسافت و قیمت بلیط محاسبه می‌کنند.

هزینه اضافه بار شرکت هواپیمایی سپهران ایر
اگر میزان باری که در فرودگاه مبدأ شما بیشتر از مقدار مجازی باشد که در بلیط شما ثبت شده باشد، تنها در صورت پرداخت هزینه‌ای به عنوان هزینه اضافه بار می‌توانید بار خود را به قسمت پذیرش جهت حمل تحویل دهید. اگرچه میزان پرداخت جریمه در ایرلاین های مختلف و با توجه به شرایط متفاوتی چون کلاس پروازی و مقصد شما متفاوت است اما می‌توان جدول زیر را در اکثر مواقع معیار قرار داد.

نوع پرواز

میزان جریمه اضافه بار

پرواز داخلی و خارجی به ازای هر 1 کیلوگرم

%1 قیمت بلیط در همان مسیر

دسته بندی مطالب
آخرین مطالب
کارگو - Cargo - چیست؟

واژه انگلیسی "Cargo" به معنی "محموله" و "بار" است و معمولا به حمل و نقل کالاهای تجاری برای صادرات و واردات از طریق خطوط و شرکت‌های هوایی، کارگو گفته می‌شود.

قوانین و مقررات سپهران ایرلاین

این شرکت هواپیمایی با پیروی از قوانین بین‌المللی، قوانین مخصوصی دارد که قبل از خرید بلیط حتما باید به آن‌ها توجه کرد.

Feel the dream of travel

همه جا در دسترس شما هستیم